Vznik Karmy


Jaké jste měli hudební zkušenosti, když jste Karmu zakládali?

DJ Neno: Základy jsem získal na hudební škole, od čtrnácti let jsem působil jako DJ. Koncem osmdesátých let jsem vyhrál celorepublikovou soutěž, což mi otevřelo dveře do velkých evropských discoklubů. Ve třiadevadesátém jsem si pořídil nahrávací studio a začal se věnovat produkci.

Pipi: Od tří let hraji na klavír a už na základní škole jsem věděl, že se chci věnovat muzice. Na střední škole jsem sestavil svou první kapelu a pak s ní začal jezdit po evropských klubech. Po návratu do Chorvatska jsem začal hodně skládat a produkovat.

Tara: Zpívám od čtyř let, navštěvovala jsem hudební školu, zpívala jsem a hrála na klávesy v rockové kapele. Tady si mě všimnul Pipi, přizval mě ke spolupráci a zanedlouho vznikla Karma.

Na českém trhu je k mání prakticky veškerá zahraniční muzika. V konkurenci těch největších jmen právě vy dokážete u nás prodat nejvíc cédéček. Čím si to vysvětlujete?

Pipi: V naší hudbě je spousta pozitivní energie, hudba je upřímná, jednoduchá a přímočará. Ostatně, i my jsme upřímní.

DJ Neno: Určitě v tom hraje roli také naše temperamentní vystupování na pódiu a v neposlední řadě chorvatský jazyk. Je podobný češtině a lidé na něj v dobrém slova smyslu slyší.

Vidíte, říkáte chorvatský jazyk, ale na vašem třetím albu jsou vůbec poprvé dvě anglicky zpívané písničky. Jedna je vaše vlastní, zatímco Livin` On A Prayer jste převzali z repertoáru skupiny Bon Jovi.

DJ Neno: Ale ze čtrnácti nahrávek jsou anglicky zpívané pořád jenom dvě! Jde svým způsobem o jakýsi test, protože koncem roku vyjde naše album, které je určené pro celosvětový trh. Půjde o výběr našich největších hitů, tentokrát v angličtině. Sami jsme zvědavi, jak to všechno dopadne.

Tara: Navíc to nebyl náš nápad. Gramofonová firma představila svým partnerům naše nahrávky a země jako Čína, Indonésie a Japonsko projevily o vydání našeho alba zájem. Podmínkou byla angličtina. Tak to zkusíme.

Co bylo hlavní inspirací pro vznik Karmy?

Pipi: Určitě italská taneční hudba, tedy muzika "ze sousedství". Gigi d'Agostino, Sash, Eiffel 65, ale také třeba německé trio Scooter. Ostatně, není náhoda, že se naše singly objevují i v italské hitparádě.

DJ Neno: Alfou a omegou naší tvorby jsou ale silné melodie, které často nezapřou zemi svého původu. Hlavně tehdy, když se obracíme ke starým chorvatským hitům.

Slovo karma je u nás zcela neodmyslitelně spojeno s označením průtokového ohřívače vody. A už méně s náboženským zákonem, který řídí osud člověka v dalších převtěleních.

Pipi: To je naprosto v pořádku. Teplá voda je přece mnohem příjemnější než studená.