Obiteljski radio - část 3


Moderátor: Fascinující snímky z promo turné Karmy v česku a Karma se za dva měsíce opět vrací na místo činu, na velké turné. Takže se teď zeptáme manažerky Lovorky, jestli byli sami lidé z agentury POPRON TRAXX trochu překvapeni. Protože dvě písničky byly nejlepší, album třetí týden neprodávanější, ale neznali jak Karma funguje..

Manažerka: No nejdříve si myslím, že byli překvapeni profesionalitou bandu a těmi skromnými požadavky o kterých jste před chvíli mluvili. Na to určitě nebyli zvyklí. Ale Karma je byla vždy profi a vždy správně načasovaná. Náš největší požadavek byl maximálně trochu čokolády, nebo Red Bulla abychom zůstali vzhůru. A mimo to, to co organizátory nadchlo byla reakce publika. Kromě toho že znali každé slovo každé písně od začátku do konce, připravili transparenty, připravili dárečky, chorvatské vlajky … to bylo krásné na pohled. To fascinovalo i samotné organizátory, kteří v tu chvíli hned na začátku prvního koncertu nabídli následující turné.

Moderátor: Ano a člověk když takhle uspěje a Karma uspěla, tak má takový nutkání prohlašovat, že je v pohodě, že se ho to nedotklo. Ty jsi znala Nena, Pipiho i Taru předtím než jste odjeli do česka. Pociťuješ nějakou proměnu ?

Manažerka: Musím popravdě přiznat, že ne. Navíc existuje celá řada fotografií z českého turné na kterých je vidět i setkání mimo koncertů. Všichni byli fascinováni skupinou Karma, od řidičů, nosičů, hlídačů, kterým Pipi, v těch nejdusnějších místnostech kde bylo i 50 st., dával vodu aby neomdleli.

Moderátor: A ne jen hlídačům, i nějaké dívky se chytily na flašku vody.

Manažerka: Dobře dívky nejdříve trhaly kalhoty z chlapců.

Moderátor: Ale bylo tam i nebezpečno. Říkala jsi že Tara natáhla ruku publiku a hrozilo že ji stáhnou dolů, protože to byla opravdu euforie.

Manažerka: To jo ale hlídací služba byla fascinující.

Moderátor: No jo ale kdyby ji stáhli nevím co by hlídači dělali. A vlastně sama Karma chtěla aby se ta ohrada přiblížila co nejvíce.

Tara: My jsme sami chtěli abychom měli co nejbližší kontakt s publikem, protože potom se lépe pracuje, když máš lidi blízko sebe, když s nima můžeš komunikovat, když jim můžeš podat CD, autogram a podat ruku, cokoliv. Jedno je když máš lidi vzdálené dva metry pak je nějaký pocit, který ti vadí,alespoň nám ano. Mi jsme takto naučeni.

Moderátor: Bylo by možná dobré abychom dnes večer dospěli k odpovědi čím to že je tak veliký úspěch, nebo proč je hudba i skupina Karma tak vyhledávána v česku, protože musí být rozdíl, proč je tomu tak v česku a ne v Chorvatsku.

Pipi: Víš že jsme o tom mnohokrát mluvili a došli jsme k závěru, a v tom jsme se potom shodli i s managamentem který dělal celé turné, že oni většinou poslouchají po radiích, a to jsi viděl i sám, že poslouchají ten typ hudby.

Moderátor: To je Italská a Německá produkce.

Pipi: Ano takže Italský dance i německý dance, takže 80% co se slyší na radiu je ten typ hudby, která bohužel v Chorvatsku nemá tolik prostoru.

Moderátor: Vlastně můžeme říct toto. K této vrstvě huby má hodně hudebních úředníků averzi a tak se takhle hudba slyší málo. Mluvím o Zagrebu a okolí, nevím jak je to v Umagu. Tam se tedy může nechat chytit alespoň italské rádio ale mluvíme o chorvatském radiu.

Neno: Ale je i tam, protože tak ti úředníci sledují italská radia.

Moderátor: Protože za takový typ hudby, alespoň ti kteří rozumějí hudbě,  můžou říct, že to je dobré. A nebo že to není dobré.

Pipi: A tak jsme z toho vydedukovali že to je tak, Protože argument pro to je i slovinský trh. Kde jsme taky hodně populární a pravda je že taková hudba se tam hraje. Možná ne 80% jako tady v česku, ale řekněme 60%. To znamená že lidi poznají ten druh hudby a můžou nás srovnávat se SCOOTERem.

Tara: Protože to je i na jejich diskotékách.

Moderátor: Ale co je nejhlavnější v radiích. My jsme byli pořád v džípu, vozili se a poslouchali rádi a nebylo tam místo pro jiný typ hudby. Hlavně to byla taneční hudba italské a německé produkce, takže by v česku možná mohli nějak uspět i na tomto trhu. V Italii a Německu. Možná tam je prostor pro vás.

Neno: Myslím že to by byl následující krok.

Pipi: Ale tohle jsou už reálné plány, za kterými stojí celá skupina.

Neno: Takže to už není takové „já bych chtěl“, teď jsme se dostali mezi velké firmy jako je BMG nebo UNIVERSAL MUSIC, které na tom pracují. A teď nemám hlas.

Moderátor: Vlastně když jste se vrátili z česka, prvně jsme se ptali, jestli Tara ztratila hlas. A odpověděli, že lehko pro Taru ale Neno zůstal bez hlasu.Neno zůstal na posledním koncertu skoro bez hlasu.

Pipi: Ne skoro, úplně ztratil hlas.

Moderátor: Ale dostal se z toho.

Neno: Ale zeptej se jak bylo v Umagu.

Tara: V pondělí to bylo Taro křič místo mě. Taro prosím tě pomoz mi.

Moderátor: Ale Tara určila diagnózu proč se to stalo. Protože jsi se moc vydal první dva a nepočítal s tím že musíš ještě projít sedm koncertů. Takže poslouchej zkušenější kolegyni. To co ještě nadchlo české publikum je předělání písně Sladké mámení. To je jejich píseň všech časů. Píseň století, nejprodávanější a nejposlouchanější. Máme i originál.

Tara: 83 …. To jsem ani nechodila. To jsem ještě neslyšela.Já jsem slyšela remix 2000 což je myslím trochu lepší.

Moderátor: Které je tohle tento …. ? :o)

Tara: Kdyby jste mi dali tuhle verzi tak bych mohla vytáhnout to co je nahlas.To se těžko zpívá česky.

Moderátor: Těžké je i mluvit. Jak se řekne 4.

POKUS O ČTYŘI…… :o)

Pipi: Tohle bylo nejtěžší. Kvůli tomu jsme nezpívali česky.

Moderátor: Takže to je originál z 80. let., píseň století a nejprodávanější singl v česku.

Tara: Máš verzi 2000?

Moderátor: Ne mám KARMU a to teď uslyšíme .. a která pohádka je lepší :o)

Tara:  A mohu to vysvětlit, jak jsme to nahrávali ?

Moderátor: Určitě, ale prvně si to poslechneme. Takže premiéra v HR, zajímavá je reakce kolem této písně a hlavně reakce Djů, kteří zjistili že KARMA předělala tuhle píseň. Pokud máte české přátele u moře, pozvěte je a pusťte jim tuhle píseň….

SLADKÉ MÁMENÍ by KARMA

Moderátor: Tahle píseň, vlastně tahle verze je už teď prohlášena 100% hitem, nebo písní která bude Karmu znovu držet na prvním místě. Ale jak se píseň natáčela. Prosím Taro.

Tara: To byla Pipiho pěkná zpráva, že nahrávací firma chtěla abychom jako dárek českému publiku zazpívali něco česky. Já jsme se zděsila, protože nemůžeš tak lehce mluvit, jenom poslouchat ten jazyk je hodně těžké. Nic nerozumíš dokud oni pomalu a zřetelně nemluví s tebou pak je něco možná podobné chorvatštině.. A Neno mi přinesl slova, vytiskl mi je.

Moderátor: Což hodně znamená.

Tara: Když vezmeš r s háčkem tak to nemůžeš vyslovit.

Pipi: Jeden řiditel nám dal v MP3 přesně vylovovaný komplet.

Neno: Což nám hodně pomohlo.

Neno: Našli jsme jednoho barmana který dělal koktejly v Umagu.

Tara: Originál Čech.

Neno: Který stál u nás a vysvětloval jak se vyslovuje.

Tara: Ne zavrati ale závratí. – musíš to vyzpívat. Problém je v tom že mi absolutně nevíme co zpíváme v té písni. Neznáme obsah písně. A já jsem prosila boha abych neřekla něco špatně, aby se mi lidi nesmáli.

Pipi: Aby nebylo něco směšného .. dvojznačného.

Moderátor: A příběh je tím zajímavější, je veliký počet Djů v česku a ti vlastně diktují co se poslouchá v radiích a ti byli šťastní ale i naštvaní ve větší míře, když slyšeli že Karma dostala práva na předělání písně a oni se už 10 let pokoušejí, klepou a hledají.

Neno: Vzpomínám že na mě jeden DJ moc divně koukal.

Pipi: On řekl co je teď špatně.

Neno: Koukám na DJe, který vede program a já povídám, a teď speciálně pro vás z Chorvatska pro Českou Republiku …. Sladké mámení. Koukám na DJe a DJ zrudl.

Moderátor: Nebylo mu to úplně jedno.

Neno: Tak jsme potom vysvětlili o čem je řeč. Ten člověk už dlouho sháněl od Univerzal Music a Popron TRAXX práva na tu píseň a nedali mu je.

<< další část >>