Kopíruje Karma Colonii ?


Karma: Karma existuje skoro dva roky. První album vyšlo v září 2001. Na začátku byla jiná zpěvačka, Mirela. Když jsme uveřejnili první album, došlo k hádce, sporu a nemohli jsme dál spolu. Ona pracovala ve škole jako profesorka a nebyla pro variantu neustálého cestování. Narazili jsme na Taru, která už dřív zpívala s Pipim v jedné skupině. Tak jsme se dali dohromady.

Nedávno jste účinkovali na chorvatské soutěži pro píseň Eurovize, Dori...

Karma: Tara zpívala první semifinální večer se dvěma injekcema. Byla nemocná a hlas jí nevydržel. Vynechával jí někde v půlce písničky. Ale večer jsme to vyhráli i když jsme měli ten handicap. Vyznávala se nám když písnička skončila a povídala, že ze sebe vydala všechno, dokonce i brečela, ale řekli nám, že je to dost pro vítězství. Ani chřipka nám to nemohla překazit. Na finálový večer zase dostala injekce, odzpívala lépe a nakonec jsme byli třetí. Kdyby byla stoprocentně připravená, možná bysme vyhráli i na Dori.

Povídá se, že jste populárnější v Srbsku než v Chorvatsku.

Karma: Víme, že jsme tu hodně populární. Chorvatsko nemá takovou mediální konstrukci jako má Srbsko a Černá hora. Jednoduše, televize Pink je tolik silná, že mám možnost aby ostře promovala své vydání. My jsme velmi známí v Chorvatsku, možná nejsme dost mediálně vyprovozeni, ale i bez mediální podpory odjedeme do Rijeky a máme 3500 lidí v hale nebo ve Varaždinu kde bylo okolo 4000 lidí.

Nějaká média tvrdí, že pomalu kopírujete taneční skupinu Colonia.

Karma: To není přesné! Podobnost je v tom, že se i oni i my zabývají taneční hudbou. Rozdíl je v tom, že každý z nás má svůj styl, jiné aranžmá a přístup k hudbě. Jejich zpěvačka Ira má úplně jinou barvu hlasu než Tara, i fyzicky se liší. Tara je trochu něžnější, a Ira agresivnější povahy. Jestli existují nějaké podobnosti, je to úplná náhoda.

Jak bylo moudré začít s taneční hudbou před dvěma roky, když je ta hudba v úpadku a s ohledem na pop?

Karma: Bez ohledu na to co říkáš a co je přesné, jsme se patrně nezmýlili, že jsme začli s taneční hudbou. Máme dost úspěchů a děláme to, protože takovou muziku milujeme. Pipi spoustu let hrál taneční hudbu venku, po německých diskotékách. Milujeme tu práci, dokážeme fungovat a rozhodně nebudeme měnit hudební směr.

Co se vůbec poslouchá ze Srbska v Chorvatsku? Je srbská hudba v chorvatských médiích?

Karma: Na rádiových stanicích nikdy neuslyšíte hudbu odtud a já jsem se chtěl informovat proč je to tak. V Chorvatsku se řeší autorská práva a všechno se emituje, známkuje v centrálním počítači v Záhřebu. Jestli SOKOJ a HDS neuzavřou smlouvu není regulováno autorství. Když se to vyřeší, určitě se v Chorvatsku bude poslouchat hudba odjinud a v médiích, protože dobře vím, kolik lidí v Chorvatsku poslouchá srbskou hudbu. Pořád se poslouchá Luna, Đogani, Trik FX, Ceca, Bajaga, Čola a spousta dalších.

Jak na vás reagují kolegové v Srbsku?

Karma: Hlavně jsou všichni správní a nikdo nenaznačuje nijaké nepohostinství. My se snažíme abychom byli fér, aby jsme si popovídali s každým a tady nemáme žádné problémy, hudebníci si vždycky rozumí, protože mluví stejným jazykem.

Okolo každé mužsko – ženské skupiny vždy kolují fámy, že někdo s někým něco má. Jak to snášíte?

Karma: Nás tyhle povídačky absolutně neprovázejí: Tara je čerstvě zamilovaná, Pipi je ženatý a před měsícem se mu narodil syn a Neno má vždycky nějaké své různé známosti.